Nowość Bosch - aktywny pedał przyspieszenia

2016-02-15 08:36:00


Zużycie paliwa zależy od kierowcy. To oczywiste. Zazwyczaj zerkamy na obrotomierz, lub wskaźnik ekonomiczny. Zerkanie wymaga od kierowcy na krótką chwilę odwrócenia uwagi od drogi.

Bosch opracował i wdrożył do produkcji seryjnej rozwiązanie które stale będzie informowac kierowcę - aktywny pedał przyspieszenia.

Dotychczas pedał gazu przekazywał informacje poprzez nacisk nogi kierowcy w stronę samochodu przez układ mechaniczny, później elektroniczny. Obecnie opracowana nowa technologia umożliwia zwrotny odbiór bodźców poprzez pedał, w który zamontowany jest silnik wytwarzający drgania.

Delikatne drgania , odczuwane jako leciutkie trącenia emitowane są przez pedał, kiedy kierowca nadmiernie go wciska. Jeżeli operuje na niewłaściwym przełożeniu może być odczuwalny dodatkowy opór. Wegług autorów projektu, do zaoszczędzenia tą medotą jest ok 7 % paliwa. Dużo ?

Naszym zdaniem bardzo dużo. Co ciekawe urządzenie w nieodczuwalny sposób wpłynie na cenę samochodu.

Pedał przyspieszenia, może być również składową systemu komfortu, poprzez zaprogramowanie go do reagowania na zagrożenia, lub ostrzeżenia. Włączony do do systemy optycznej obserwacji drogi, połaczonego z GPS, lub internet może również dawać sygnały o namiernej prędkości, czy zbliżającej się przeszkodze, czy ostrym zakręcie. Możliwości jest dużo więcej. Wyobraźnia użytkowników podsunie wkrótce nowe pomysły.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Pliki Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia