A A A

Kody IMA na wtryskiwaczach Bosch

W drugiej generacji wtryskiwaczy Bosch rozpoczęto stosowanie korekt dawek wtrysku nazywanych IMA.

IMA - oznacza z niemieckiego korekta dawek wtryskiwacza, po angielsku fukcjonuje skrót  IQA. Kody IMA to kilkuznakowe zapisy literowo-cyfrowe umieszczane na cewce wtryskiwacza. Liczba znaków kodu IMA wynosi obecnie w zależności od marki pojazdu, systemu sterowania silnika oraz wersji wtryskiwacza od 6 do 9 symboli.


Kod IMA jest kodem wieloznakowym, który wpisany do sterownika silnika pozwala precyzyjnie przybliżyć dawkę wtrysku uzyskiwaną przy danym czasie załączenia wtryskiwacza do wartości optymalnej, wynikającej z wzorcowej charakterystyki dawkowania przy danym ciśnieniu.

Kod IMA składa się z różnej liczby znaków, zależnie od generacji wtryskiwacza oraz norm spalin. Liczba ta jest zależna od ilości charakterystycznych punktów, w których „kalibrujemy” wtryskiwacz.  Charakterystyki dawkowania wtryskiwaczy po naprawach ulegają oczywiście zmianom. Dlatego tak ważnym elementem naprawy jest testowanie regenerowanego wtryskiwacza na profesjonalnych stanowiskach diagnostycznych typu EPS 708 lub 815 wyposażonych w zestawy do testowania wtryskiwaczy, które jako jedne z niewielu urządzeń komercyjnych mogą generować nowe poprawne kody IMA. Każda regeneracja wtryskiwaczy powinna zostać potwierdzona wydrukowaniem protokołu z testu, na którym wygenerowany jest nowy kod IMA.

Po naprawie wtryskiwacza obudowa cewki pozostaje ta sama i oznaczenia na niej będą niezmienione. Przekazujemy klientom wraz z naprawionymi wtryskiwaczami protokół ponaprawczy, na którym są wydrukowane nowe kody, które należy wgrać do samochodu po zamontowaniu wtryskiwaczy w celu ich adaptacji. Dla każdego wtryskiwacza jest to inny kod. IMA kody umieszczone na cewce są już nieważne !

Poprawność kodu IMA jest zabezpieczona sumą kontrolną. Sterownik nie przyjmie kodu z pomylonymi znakami.

 

Podsumowując, kiedy kupujecie Państwo nowe wtryskiwacze Bosch do swojego pojazdu wprowadzacie kody IMA umieszczone na obudowie cewki. Kiedy oddajecie wtryskiwacze do serwisu autoryzowanego do napawy wprowadzacie kody IMA z protokołów ponaprawczych.

 

W BDS Moto Mazury kody IMA, generujemy na stanowisku EPS 815. Dodatkowo wtryskiwacze wprowadzane są do centralnego systemu napraw wtryskiwaczy Quality Scan.

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Pliki Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia